100471 İleti 1642 Konu - Gönderen: 8961 Üye - Son Üye: aragorn

Gönderen Konu: Okul andımızdan "Türküm Doğruyum" sözü kalkıyor  (Okunma sayısı 7646 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

thewitchof_punk
  • Global Moderator
  • *
  • Popülerlik: 0
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye'de Yaşayan ve Türk Okullarına Giden Yabancı Çocuklara Her Sabah "Türküm, Doğruyum, Çalışkanım" Şeklinde Öğrenci Andını Söyletmenin Yanlış Olduğunu Belirterek, Bu Konuda Karar Çıkardık Herkes Bize Tepki Gösterdi. Ne Yani Yabancı Çocuklara Her Sabah Türk Olmadıkları Halde Yalan mı Attıralım?" Dedi.

Çanakkale'de Süleyman Demirel konferans salonunda düzenlenen "Küreselleşme Sürecinde Türkiye" konulu konferansta konuşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, konuşmanda din konusuna değinerek, "'Biz Avrupa Birliğine girersek dinimizi kaybederiz' diyorlar. Din konusunda en az hassasiyeti olan kişiler bile çıkıp 'Din elden gidiyor' diye bağırıyor. Yapma ya. Nereye gitmiş din? Bize söylenenlere bakın. Türkiye'de misyonerler kol geziyor. İnciller dağıtılıyor. Büyükşehirlerde apartmanların altlarında kiliseler yapılıyor. Misyonerliğin hangi tarafına karşıyız gençler? Bakın insanların maddi sefaletinden yararlanarak, bunu fırsat bilerek eğer siz insanlara din değiştirmeye zorlar veya teşvik ederseniz, bu çok ayıp ve insanlık onuruna aykırı bir şeydir. Bunu kabullenmek mümkün değildir. Siz kendi dininizi başkasına anlatma hakkına ne kadar sahipseniz, onlarda size anlatma hakkına sahiptir. Bu düşünce özgürlüğü kapsamında mıdır? Evet" dedi.

Bakan Çelik, bu konuda Londra örneğini de vererek, "Bakın Londra'da Hide Parkta Pakistan kökenli Tebliğ Cemaati diye bir grup vardır. Bunlar gelen geçenleri durduruyor ve 'Bir dakika deyip 'Allah birdir. Hz. Muhammed onun elçisidir. Kur'an kitabıdır. Ahiret günü bana tebliğ etmediler deme ve yoluna devam et' diyor. İngilizler buna tahammül ediyor. Ben buna defalarca şahit oldum" diye konuştu.

Konuşmasında Türkiye'de ruhban okulu açılması konusuna da değinen Bakan Çelik, "Türkiye'de ulusalcılar konuşuyor. Efendim 'Ruhban okulu açılırsa Türkiye elden gider' diyorlar. 100 tane papaz yetişecekmiş. Empati yapmak zorundayız. Yani insanın kendisini başkasının yerine koyması lazım. İlköğretim yönetmeliğini hazırlıyor arkadaşlarımız. Bana bir sürü müracaat gelmiş. Türkiye'de diplomatik misyonla ekonomik faaliyetler için Türkiye'de bulunan bazı aileler çocuklarını Türk okullarına gönderiyor. Bana yazdıkları dilekçelerde ne diyorlar biliyor musunuz? 'Biz Türk değiliz. Her sabah çocuklarımızı sıraya geçirip 'Türküm, doğruyum, çalışkanım' dedirtiyorsunuz. Buna mecbur muyuz?' Şimdi yabancılara bunu söyletmek doğru mu? Dedim ki arkadaşlara yabancılara and içme mecburiyetini kaldırın. Sadece yabancılarınkini kaldırdık. Kayseri'de bana sordular ve kıyamet koptu. 'Bakan nasıl bunu kaldırır' dediler. Düşünün bir Alman çocuğunu sabah sıraya geçiriyorsun. Ardından başlıyor Türküm demeye. Bu birinci cümle yalan mı? Evet yalan. Çocuk arkadan da diyor ki 'Doğruyum'. Birincisi yalan olduğu için ikincisi zaten külliyen yalan oluyor. Peki biz elin çocuğuna her sabah yalan söyletmek zorunda mıyız?" şeklinde konuştu.

"Ne mutlu Türk'üm diyene!" - Mustafa Kemal

Kendisinin bu sözden haberi var mı, merak ediyorum.

Ayrıca yukarıda da belirtildiği üzere, madem böyle bir düşünce var. Din dersi neden hala zorunlu. Türkiye'de, Türk olmayanın olduğu kadar, Hristiyan'ı da var, Musevi'si de. Onlara zorunlu İslamiyet göstermesini, bunu yaparken de "Biz Müslüman bir ülkeyiz, elbette ağırlığımız İslamiyet'e dayalı olacak." demesini biliyorlar ama.

Birilerinin bunlara bizim aynı zamanda Türk olduğumuzu hatırlatması lazım...
"..and maybe knowing isn't the point."Chuck Palahniuk

guerra_trock
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
Ynt: Okul andımızdan "Türküm Doğruyum" sözü kalkıyor
« Yanıtla #1 : 27 Mart 2008, 23:42:18 »
0
yanliş yoldayiz tamam alt kimlikler olabilir amerikada ki gibi hep birlikteyiz türküz dememiz lazim onlar nasil almanı bile ben amerikaliyim der alt kimliklere bölünmez malesef ki biz artık bölündük bile
Think Locally, Fuck Globally

kvashiorkor
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 25 Nisan 2008, 20:23:33 »
0
Kaldırılması iyi olur. Hatta andın komple kaldırılması daha iyi olur. Çünkü gereksiz.

İlkokul birinci sınıfa giden  çocuğa, her sabah, ne anlama geldiği hakkında fikrinin dahi olmadığı konularda zorla and içirtilerek ne halledilmeye çalışılıyor? (içkisine and karıştırıp iğfal etmek)

Misal, "ilkeeem, yuuurdumu milletimiii özümdeeen çok sevmektiiir" diye sündüre sündüre bağırtılan çocuk, ne demiş olduğunun farkında mı ki? Bu şekilde bağırtılarak geleceğin şehitleri yaratılmaya mı çalışılıyor ki? hı ki?

( İlkokulda gerçekten "Türküm" kısmını söylemiyordum. "yurdumu milletimi 'üzümden' çok sevmektir" filan diyordum, daha da eğlenceli hale geliyordu. Olaya bu açıdan bakarsan yaratıcılığı arttırıyor denebilir evet. Ama bundan ibaret. )

"İstemeyen söylemez" konusuna gelince, zaten mesele o. Bu yemini etmek istemeyenler var ve istemeyenlerin söylememesi için bir düzenleme yapılacak, habere göre.   

En faydalı kısmı sondaki "iyi dersler arkadaşlar" "sağol" kısmı. O kaldırılmasın bak.

alicetin
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
« Yanıtla #3 : 26 Nisan 2008, 21:32:37 »
0
Kaldırılması iyi olur. Hatta andın komple kaldırılması daha iyi olur. Çünkü gereksiz.

İlkokul birinci sınıfa giden  çocuğa, her sabah, ne anlama geldiği hakkında fikrinin dahi olmadığı konularda zorla and içirtilerek ne halledilmeye çalışılıyor? (içkisine and karıştırıp iğfal etmek)

Misal, "ilkeeem, yuuurdumu milletimiii özümdeeen çok sevmektiiir" diye sündüre sündüre bağırtılan çocuk, ne demiş olduğunun farkında mı ki? Bu şekilde bağırtılarak geleceğin şehitleri yaratılmaya mı çalışılıyor ki? hı ki?

( İlkokulda gerçekten "Türküm" kısmını söylemiyordum. "yurdumu milletimi 'üzümden' çok sevmektir" filan diyordum, daha da eğlenceli hale geliyordu. Olaya bu açıdan bakarsan yaratıcılığı arttırıyor denebilir evet. Ama bundan ibaret. )

"İstemeyen söylemez" konusuna gelince, zaten mesele o. Bu yemini etmek istemeyenler var ve istemeyenlerin söylememesi için bir düzenleme yapılacak, habere göre.   

En faydalı kısmı sondaki "iyi dersler arkadaşlar" "sağol" kısmı. O kaldırılmasın bak.
sanırım haklısın  ::)

Last Kiss
  • Malt Fan
  • *
« Yanıtla #4 : 28 Nisan 2008, 22:49:59 »
0
bencede kaldırılmalı. daha küçük yaştaki çocukların beynine milliyetçilik,ırkçılık sokulmaya çalışıldı yıllardır.aslında sağ sol çatışmalarının temelince bu yatıyo. ve cocuklar her sabah ne anlama geldigini bile bilmedigi bir andı bagıra bagıra söyleme derdinden kurtulmus olur böylece.bide zorba hocalarda oluyo.ben hatrlıyorumda 2.sınfta andı okumuyodum diye tokat yemiştim.daha o yastaki cocuklarada türk kürt ermeni amerikan arasında fark oldugu düsüncesine kapıltıp düşman yaratmanın anlamı yok.cidden 1.sınıfta Türk'm çalışkanım die çıgırırken aklıma digerleri çalışkan diilmi len?? sorusu takılıyodu hani ;D ;D
sararıp solmaktansa yanmak daha iyidir...

su
  • Ultra Malt Fan
  • *
  • The truth is out where?
« Yanıtla #5 : 29 Nisan 2008, 15:04:25 »
0
Larda yüzen al sancak. Dınınının.
Bir dost.

kutupayısı
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
« Yanıtla #6 : 02 Mayıs 2008, 23:50:06 »
0
bencede kaldırılmalı. daha küçük yaştaki çocukların beynine milliyetçilik,ırkçılık sokulmaya çalışıldı yıllardır.aslında sağ sol çatışmalarının temelince bu yatıyo. ve cocuklar her sabah ne anlama geldigini bile bilmedigi bir andı bagıra bagıra söyleme derdinden kurtulmus olur böylece.bide zorba hocalarda oluyo.ben hatrlıyorumda 2.sınfta andı okumuyodum diye tokat yemiştim.daha o yastaki cocuklarada türk kürt ermeni amerikan arasında fark oldugu düsüncesine kapıltıp düşman yaratmanın anlamı yok.cidden 1.sınıfta Türk'm çalışkanım die çıgırırken aklıma digerleri çalışkan diilmi len?? sorusu takılıyodu hani ;D ;D
arkadaşım öncelikle seni tebrik ederek söze başlayayım:millietçilik ve ırkçılığı aynı şey olarak görmen gerçekten beni sevindirdi.çünkü bu gençliğin kavram karmaşasında olduğuna kesinlikle inanmam gerekiyordu.sağ-sol çatışması demişsin ve bunun senin için ne anlam ifade ettiğini merak ediyorum."sol"=kürt faşizanı,sağ=türk faşizanı mı senin için?veya illa ki faşist olan bir taraf mı olacak?iyisi mi eğer anlayabilirsen Benedict Anderson'un Hayali Cemaatler adlı bir kitabı var.onu okursan belki ufkun genişler.ve şunu bil ki Türkiye'de sol fraksiyon batı siyaseti gibi tek düze değil.ve Türkiye'nin devlet tarzı batılı değil.yorumları yaparken veya teori geliştirirken bunları aklından çıkarmaman yararına olacaktır...
abazan değilim,makina mühendisiyim

rodyan
  • Ultra Malt Fan
  • *
  • '''kalabalıktan kaçan, yanlızlıktan dem vuran'''
« Yanıtla #7 : 22 Mayıs 2008, 18:04:51 »
0
Alparslan Türkeş in  ÇOK ÖNEMLİ bir sözü vardır.::: 

milliyetçilik çağın ayıbıdır! fakat onlar milliyetçilik yaparken sizler  yapmazsanız yok olmaya mahkumsunuz ...      der...

milliyetçilik bir savunma mekanizmasıdır.. insanın kendini savunabileceği en geniş sınırları dışarıya karşı kısmen izole etmesi.. Bunu yapmayan herhangibir ülke  yoktur... Sovyetler bunun en kirlisini sosyalizm vaatleriyle yaptı .. Avrupa ise şarka  karşı zaten her zaman zorbaydı..

Milliyetçilik :: yaşadığın ülkenin çıkarlarını unutmamaktır.. Bu kelimeden tiksinmek ayıptır..

markist - leninist , sosyalist  veya solcu olduğunu iddia eden bir kesim   bu ülkede  kendi etnik kimliğini ön plana çıkarmak için mücadele veriyor.. Yukardaki arkadaşın da söylediği gibi  asıl faşizm o dur.. Onlar sosyalizmi kirlettiler..  ''devlet''  onları bahane ederek bizleri 1 mayısta biber gazıyla kovalıyor.. Ben faşizan kürtlerle aynı meydanı paylaşmaktan rahatsızım..

not::  türk dil kurumu lugatından  ''faşizm , milliyetçilik ve sosyalizm''   kelimelerini okumadan sağda solda yorum yapmayın... 
Şarap küpü önüne serdik seccademizi; 
Şarap yakutuyla adam ettik kendimizi; 
Umudumuz, meyanede yeniden bulmak 
Camide, medresede  yiten günlerimizi.

Unknown
  • Ultra Malt Fan
  • *
  • işte benim tipim..
« Yanıtla #8 : 07 Haziran 2008, 04:11:29 »
0
Milliyetçilik -adı üstünde- kendi milliyetini tutma,savunma,yüceltmedir.Ülkemizde futbol takımları için adam öldürenleri görünce bu pek de yadırganacak bir durum değil elbette.Andımızda okunan "Türküm,doğruyum" dizeleri,evet bence de gereksiz çünkü sizlerin de belirttiği gibi çocuk o söylediğinden bir zerre anlamayacak.Hepimiz de küçükken gördük bunlarn saçmalığını.Ama bahsettiğim milliyetçi kesim tam da bu noktada-ve daha bunun gibi binlerce küçük noktada-damarlarında akan asil kanın heyecanıyla milliyetçilik sınırını koşarak aşıyor,ırkçılığa geçiş yapıyor.Şimdi acaba kaç kişi "Nasıl kaldırırlar Türküm'ü doğruyum'u olur mu canım?","Bak görüyo musun Türk olduğumuzu unutturucaklar bize hep Amerika bu heep!" deyip ,ülkenin gidişatından dem vurmaya başlıyor?Önemli olan kişisel görüşler değil,ben sol görüşlüyümdür sen sağ,bunun burda tartışılmasında bir anlam yok ama küçük ve anlamsız şeyleri sorun edip büyük ve ülkenin kamburu olan sorunları görmezden gelen zihniyetler değiştirilmelidir.Aksi halde daha çok tartışırız incir çekirdeğini doldurmayacak mevzuları...

EFE_STYLE
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
« Yanıtla #9 : 04 Temmuz 2008, 22:35:57 »
0
Alparslan Türkeş in  ÇOK ÖNEMLİ bir sözü vardır.::: 

milliyetçilik çağın ayıbıdır! fakat onlar milliyetçilik yaparken sizler  yapmazsanız yok olmaya mahkumsunuz ...      der...

milliyetçilik bir savunma mekanizmasıdır.. insanın kendini savunabileceği en geniş sınırları dışarıya karşı kısmen izole etmesi.. Bunu yapmayan herhangibir ülke  yoktur... Sovyetler bunun en kirlisini sosyalizm vaatleriyle yaptı .. Avrupa ise şarka  karşı zaten her zaman zorbaydı..

Milliyetçilik :: yaşadığın ülkenin çıkarlarını unutmamaktır.. Bu kelimeden tiksinmek ayıptır..

markist - leninist , sosyalist  veya solcu olduğunu iddia eden bir kesim   bu ülkede  kendi etnik kimliğini ön plana çıkarmak için mücadele veriyor.. Yukardaki arkadaşın da söylediği gibi  asıl faşizm o dur.. Onlar sosyalizmi kirlettiler..  ''devlet''  onları bahane ederek bizleri 1 mayısta biber gazıyla kovalıyor.. Ben faşizan kürtlerle aynı meydanı paylaşmaktan rahatsızım..

not::  türk dil kurumu lugatından  ''faşizm , milliyetçilik ve sosyalizm''   kelimelerini okumadan sağda solda yorum yapmayın... 

arkadaşım gerçekten çok güzel açıklamışsın olayı seninle aynı fikirdeyim  ;) :)
FELSEFE YAPMA, YAPANI TAKMA, GÜNÜNÜ GÜN ETMENE DALGANA BAK...

EFE_STYLE
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
« Yanıtla #10 : 04 Temmuz 2008, 22:48:44 »
0
Milliyetçilik -adı üstünde- kendi milliyetini tutma,savunma,yüceltmedir.Ülkemizde futbol takımları için adam öldürenleri görünce bu pek de yadırganacak bir durum değil elbette.Andımızda okunan "Türküm,doğruyum" dizeleri,evet bence de gereksiz çünkü sizlerin de belirttiği gibi çocuk o söylediğinden bir zerre anlamayacak.Hepimiz de küçükken gördük bunlarn saçmalığını.Ama bahsettiğim milliyetçi kesim tam da bu noktada-ve daha bunun gibi binlerce küçük noktada-damarlarında akan asil kanın heyecanıyla milliyetçilik sınırını koşarak aşıyor,ırkçılığa geçiş yapıyor.Şimdi acaba kaç kişi "Nasıl kaldırırlar Türküm'ü doğruyum'u olur mu canım?","Bak görüyo musun Türk olduğumuzu unutturucaklar bize hep Amerika bu heep!" deyip ,ülkenin gidişatından dem vurmaya başlıyor?Önemli olan kişisel görüşler değil,ben sol görüşlüyümdür sen sağ,bunun burda tartışılmasında bir anlam yok ama küçük ve anlamsız şeyleri sorun edip büyük ve ülkenin kamburu olan sorunları görmezden gelen zihniyetler değiştirilmelidir.Aksi halde daha çok tartışırız incir çekirdeğini doldurmayacak mevzuları...

sen ne saçmalıyosun ? sanırım saçmaladığının farkında değilsin, neyse şimdi ben sana hatırlatıyım o zaman...
biz ırkçılık değil atatürkün çizdiği milliyetçiliği yapıyoruz
türküm doğruyum sözlerini gereksiz bulduğunu söylüyosun
türk kelimesinden başka değerli bir kelime var mı türkiye cumhuriyeti devletinde
demekki türk kelimesini ağzına almak bile zor geliyor
bence sen ve senin zihniyetinde olan insanların bu ülkede yaşamaya kesinlikle hakkı yok
siz bu zihniyette devam edin, şu an başımızdakiler ve dış güçler başta amerika ve israil olmak üzere bizi bu topraktan atmak için ellerinden geleni yapıyolar
uyanın artık şu gaflet uykusundan
benden sana bi tavsiye, o köhnemiş fikirleni tarihe göm ve gerçeklerle yüzleş artık  >:(

EFE_STYLE
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
« Yanıtla #11 : 04 Temmuz 2008, 22:51:57 »
0
arkadaşım öncelikle seni tebrik ederek söze başlayayım:millietçilik ve ırkçılığı aynı şey olarak görmen gerçekten beni sevindirdi.çünkü bu gençliğin kavram karmaşasında olduğuna kesinlikle inanmam gerekiyordu.sağ-sol çatışması demişsin ve bunun senin için ne anlam ifade ettiğini merak ediyorum."sol"=kürt faşizanı,sağ=türk faşizanı mı senin için?veya illa ki faşist olan bir taraf mı olacak?iyisi mi eğer anlayabilirsen Benedict Anderson'un Hayali Cemaatler adlı bir kitabı var.onu okursan belki ufkun genişler.ve şunu bil ki Türkiye'de sol fraksiyon batı siyaseti gibi tek düze değil.ve Türkiye'nin devlet tarzı batılı değil.yorumları yaparken veya teori geliştirirken bunları aklından çıkarmaman yararına olacaktır...

bence de ikinizin zihniyetinde olan insanlar bu topraklardan sürülmeli, siz ve sizin gibilerin bu ülkede yaşamaya hakkı yok

EFE_STYLE
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
« Yanıtla #12 : 04 Temmuz 2008, 22:53:29 »
0

bence senin gibiler ortadan kaldırılmalı, o and değil  >:(
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2008, 21:05:14 Gönderen: EFE_STYLE »

kvashiorkor
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 05 Temmuz 2008, 20:49:55 »
0
de get.

kutupayısı
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
« Yanıtla #14 : 06 Temmuz 2008, 15:40:18 »
0

bence de ikinizin zihniyetinde olan insanlar bu topraklardan sürülmeli, siz ve sizin gibilerin bu ülkede yaşamaya hakkı yok

vay be sürüldük buralardan ha...
nerede yaşamamızı uygun görürsünüz haşmetlüm
abazan değilim,makina mühendisiyim