100471 İleti 1642 Konu - Gönderen: 8961 Üye - Son Üye: aragorn

Gönderen Konu: ÖSS'de boy ve kilo kuralı  (Okunma sayısı 6106 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

thewitchof_punk
  • Global Moderator
  • *
  • Popülerlik: 0
ÖSS'de boy ve kilo kuralı
« : 03 Mart 2008, 21:22:22 »
0
ÖSS'ye bu yıl başvuracak adaylar, sınav sırasında rahat etmek için boy ve kilolarını da başvuru formunda belirtecekler. Bu yeni uygulamayla adayların boy ve kilolarına uygun sıralarda oturtulması amaçlanıyor.

2008-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu'nda da yer alan yeni kurallardan biri ''boy ve kilo'' ile ilgili. Adayları boy ve kilolarına uygun sıralarda oturtarak sınav sırasında rahat etmelerini amaçlayan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), adayların bu bilgilerini başvuru formunda belirtmelerini istiyor.

Bu yıldan itibaren uygulamaya konulan bir diğer yenilik ise randevu sisteminde. Adaylar önceki yıllardaki gibi bankaya sınav ücretini yatırdıktan ancak 2 gün sonra başvuru randevusu almak yerine artık başvuru randevusundan hemen önce sınav ücretini yatırabilecekler. Böylece ÖSS'ye başvurmak için 2 gün beklemeye gerek kalmayacak.

CEP TELEFONUYLA SINAVA GELMEK İPTAL NEDENİ

Cep telefonlarıyla ilgili sıkıntı yaşayan ÖSYM, bu yıldan itibaren ''kesin çözüm getiren'' bir uygulama yapacak. ÖSYM, kılavuza ''Cep telefonu yanında olan adaylar 2008-ÖSS'de kesinlikle sınav binalarına alınmayacaklardır'' uyarısı koydu.

Bundan önce adaylar cep telefonlarını yanlarında getirip sınav binasının kapısında görevlilere teslim ediyorlardı. Ancak, telefonlar sınav sonrasında adaylara teslim edilirken karışıklığa yol açtığı ve cep telefonlarını teslim etmeyenler ile kopya amacıyla kullanmaya çalışanlar olduğu için adayların cep telefonlarını yanlarında getirmeleri yasaklandı. 2008-ÖSS kılavuzunda bu yasağa uymadığı saptanan adayların sınavlarının iptal edileceği bildirildi.

2007-ÖSS kılavuzundaki, ''Sınav görevlilerince tutanak veya raporla ÖSYM'ye kopya çektikleri bildirilen veya cevap dağılımlarında istatistiksel yöntemler kullanılarak yapılan taramalarda her ne şekilde olursa olsun ikili veya toplu olarak birbirlerinden yararlandıkları saptanan adayların sınav sonuçları ÖSYM Yürütme Kurulunca kısmen veya tümüyle iptal edilir'' uyarısı, 2008-ÖSS kılavuzunda, ''Sınav görevlilerince salon sınav tutanağı veya raporla ÖSYM'ye sınav kurallarına uymadığı bildirilen veya yapılan taramalarda ikili veya toplu olarak birbirlerinden yararlandıkları saptanan adayların sınav sonuçları ÖSYM Yürütme Kurulunca kısmen veya tümüyle iptal edilir'' şeklinde değiştirildi.

Başvuru sırasında adayların fotoğraflarının eskiden olduğu gibi web kamera ile elektronik ortama aktarılacağı belirtilen kılavuzda, şöyle denildi:

''Bu fotoğrafın, cepheden, başı açık, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde çekilmiş olması gerektiğinden başvuru merkezine giderken adayların bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir. Sınav günü, bu fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi tanınmada önemli rol oynayacak görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalıdır. Sınav günü fotoğrafınızdan kimliğinizi belirlemede güçlük çektiği takdirde salon başkanının sizi sınava almaya bileceğini göz önünde bulundurunuz.''

PUAN TÜRÜ DEĞİŞİKLİĞİ

2008-ÖSS'de bazı yükseköğretim programlarının puan türleri de değiştirildi. İşletme Bilgi Yönetimi'nin EA-2 olan puan türü EA-1, Reklamcılık programının EA-2 olan puan türü SÖZ-2, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi programının EA-1 olan puan türü EA-2, Arkeoloji programının SÖZ-2 olan puan türü EA-2 olarak değiştirildi.

Bu arada, Dünya Dinleri (SÖZ-2), Gastronomi (SÖZ-1), İnsan Kaynakları Yönetimi (SAY-1, SAY-2), Yaygın Din Öğretimi ve Uygulamaları (SÖZ-1), Sanat Tarihi ve Müzecilik (SÖZ-2), İnsan Kaynakları Yönetimi (EA-1, EA-2) yeni programlar olarak kılavuzda yer aldı.
"..and maybe knowing isn't the point."Chuck Palahniuk

rockülen*
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
Ynt: ÖSS'de boy ve kilo kuralı
« Yanıtla #1 : 03 Mart 2008, 22:09:33 »
0
ebeliğe de say1 ea1 söz 1 ile girilebilinecekmiş
buzdolabına tişört koyup giyin yeldir yeldir ,efil olmanın mutluluğuna varın

living dead
  • Malt Fan
  • *
  • over and over again.
    • MySpace
« Yanıtla #2 : 08 Mart 2008, 10:05:35 »
0
Yerinde bir karar olmuş bence. Mesela beni OKS'de öyle bir sıraya oturtmuşlardıki minicik bir sıra anaokulundan mı getirmişler ne yapmışlar bilmiyorum ama sığamadım..

hardrockcafe
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
  • GıBsoN Les PauL & 0.2 Pena / Mutlu olup unutmaya..
    • My space
« Yanıtla #3 : 25 Mart 2008, 10:23:45 »
0
 Öss ye giriş değil, askerliğe griş sanki
Herkes bana vücudumdaki tırnak izlerini soruyor. "Gamze" diyorum onlar, "küçük gamzecikler"... Küçük sevgilinin yaptığı küçük gamzecikler. Tırnaklarında et parçalarım var. Küfürbaz şairlerin mısraları dolaşıyor seninle dolaştığımız her sokakta. "Siktir olup gittiğini" söylüyorlar kafiye gereği...

rockülen*
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
« Yanıtla #4 : 29 Mart 2008, 01:03:29 »
0
80-90 kilo yazıp geniş ferah ve rahat bir sıraya kapak atsım vardı ki olmadı olamadı
buzdolabına tişört koyup giyin yeldir yeldir ,efil olmanın mutluluğuna varın

Silence
  • Global Moderator
  • *
  • marks&Silencer
    • www.rockturkey.com
« Yanıtla #5 : 30 Mart 2008, 14:42:20 »
0
sanat tarihi ve müzecilik ne nan :P sanat tarihi die biliorum ben :P
aşkın gözü kör olabilir ama inan bana karnı açtır,iyi sindirilmemiş bir aşk üçüncü tekillere muhtaçtır...

thewitchof_punk
  • Global Moderator
  • *
« Yanıtla #6 : 30 Mart 2008, 17:03:51 »
0
sende doğrusunu bilmiyosan kim bilcek olum :P

Plotonis
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 21 Haziran 2008, 00:57:16 »
0
Bence mantıklı bir uygulama cünkü iri olduğunuzda sıraya sığmama imkanınız oluyor benim başıma gelmişti 1. sınıfta girmiştim sınava aşırı dar gelmişti sıra bana ki ben össyi umursamıyorum ama cok fazla rahatsız etmişti beni

kutupayısı
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
« Yanıtla #8 : 21 Haziran 2009, 02:41:12 »
0
hiç bir işe yaramadığı yine aşikardır.
2007 de sağ bacağım dışarda oturduğum sırada nasıl sınavı kazandığıma hayret ederken,öylesine girdiğim bu seneki sınavda yine bacaklarım sığmadı.ülen o kadar buy istiyorsun madem,sıraları da ona göre ayarlar insan değil mi,ama yok boy-kilo istiyor,oldu olacak saç-göz rengi falan da söyleyelim,ne de olsa hiç bir işe yaramıyor
abazan değilim,makina mühendisiyim

clgn448
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
  • celegene
« Yanıtla #9 : 02 Temmuz 2009, 05:14:04 »
0
sırf ünversitede giriyim die olduğumdan 10-15 cm uzun yazdım ama gene bi işe yaramadı ilkokulda girdim sınava. ya ben fazlasıyla kısayım yada bi atraksiyon bi işe yaramıo
top yan ağlarda ben ağlamaz mıyım 
*HGÖ*

alayına isyan
  • Yeni Üye
  • *
  • Yaparım arıza çıkarırım!
    • Halkın Takımı
« Yanıtla #10 : 13 Ağustos 2010, 04:26:28 »
0
ÖSS'ye bu yıl başvuracak adaylar, sınav sırasında rahat etmek için boy ve kilolarını da başvuru formunda belirtecekler. Bu yeni uygulamayla adayların boy ve kilolarına uygun sıralarda oturtulması amaçlanıyor.

koca bir yalan 1.70 boy ve 80 kiloyla küçücük ilkokul sırasında girdim YGSye :)

Tek Yol Beşiktaş

thewitchof_punk
  • Global Moderator
  • *
« Yanıtla #11 : 16 Ağustos 2010, 18:45:44 »
0
bu konuda 2008'de aldığımız tepkileri aynen almaya devam ediyoruz evet :D

hypnosis
  • Yeni Üye
  • *
  • dünya bir roman mı ki kahraman olmak lazım illaki
« Yanıtla #12 : 22 Eylül 2010, 01:53:09 »
0

koca bir yalan 1.70 boy ve 80 kiloyla küçücük ilkokul sırasında girdim YGSye :)

kesinlikle doğru laf olsun torba dolsun diye çıkarmışlar onu :)
Bana ıslak bir sopa verin
Elle oynamayayım maç durmasın
Topuğumu ağzına gömünce
Lütfen faul olmasın

skallia
  • Yeni Üye
  • *
  • ciyak
« Yanıtla #13 : 23 Ekim 2010, 12:47:48 »
0
aslında sinsi planlar var bence. ordan mesela bir hanım kızımız yazacak 180 boy 60 kilo, öss'den hooop güzellik yarışmasına, sonra ver elini podyum. böylece össyi kazanamazsa depresyon falan kısmını fast forward olarak geçecek falan. efendime söyleyeyim bir ferit oğlumuz yazacak 190 boy 90 kiloyu, össden hoop basketbol, ordan ver elini nba. yersen tabi.

yoksa hani ben 100 kiloymuşum, 50 kiloymuşum, ilk okul sıralarının boyutu belli şeyi belli. oturup eğitim sisteminin e'sini, alfabenin a'sını incelemişlikleri mi var ki senin benim oturacağım sıraya kafa patlatsınlar.