100471 İleti 1642 Konu - Gönderen: 8961 Üye - Son Üye: aragorn

Gönderen Konu: Türk alfabesine "x, q, w" eklenecek  (Okunma sayısı 8284 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gündüz
  • Yeni Üye
  • *
  • Popülerlik: 0
Ynt: Türk alfabesine "x, q, w" eklenecek
« Yanıtla #15 : 16 Aralık 2007, 14:10:10 »
0
amerikan emperyalizmiyle falan ne alakası var allah aşkınıza. kürtçe ve türkçeyi birbirini yaklaştırmak, iki kültürün birbirine farklılaştırılıp ötekileştirilmesine ve sonucunda düşman edilmesine karşı atılmış güzel dostça bir adım, komplo teorileri üretmek manasız. çok iyi olur benim fikrime göre.

kutupayısı
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
« Yanıtla #16 : 16 Aralık 2007, 15:28:59 »
0
Bizim Anıl Çeçen'i foruma üye mi etsem,ne yapsam?
yarın gelip Anıl Hoca'yla konuşuyorum bilgilenmesi gereeken insanlar var...
amerikan emperyalizmiyle falan ne alakası var allah aşkınıza. kürtçe ve türkçeyi birbirini yaklaştırmak, iki kültürün birbirine farklılaştırılıp ötekileştirilmesine ve sonucunda düşman edilmesine karşı atılmış güzel dostça bir adım, komplo teorileri üretmek manasız. çok iyi olur benim fikrime göre.
örneğin bu arkadaşımız gibi.okullarda kürtçe okutulsun Türkçe'de yabancı dil olsun değil mi?teorileri üretmeden siyaset yapamazsın.ve bunları görmezden gelirsen de benim VATANIM dediğim yere sadece toprak olarak bakmaya başlarsın.Anıl Hoca'nın makalelerine göz gezdirmeni öneririm.Ters gelse de oku bence.
abazan değilim,makina mühendisiyim

öslem
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
« Yanıtla #17 : 18 Ocak 2008, 22:34:34 »
0
anayasadaki dil ile ilgili madde de neyin nesi o zaman.bu ülke için tek bir dil geçerli o da Türkçe.niye başka bir dile yakınlaşmaya çalışılsın ki? saçmalık.
her kapının bir handikapı vardır. // HGÖ !

guerra_trock
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
« Yanıtla #18 : 18 Ocak 2008, 22:39:13 »
0
Tek dil olmassa aynı türban gibi olur ...

Neden diye sorma uğraşamam o kadar...
Think Locally, Fuck Globally

Rockimsi
  • Malt Fan
  • *
  • myspace.com/kisadevre
    • www.myspace.com/rockimsi
« Yanıtla #19 : 02 Şubat 2008, 23:02:06 »
0
yoqh arthık. ehehehehe  ;D

ya bu ne saçma şey >:(

hahaytımda böyle aptalca şey duymadım. Amerikan özentiliği almış başını yürüyor >:(
amerikan özenticiliği ya da gülünç bir şey değil bu.abd emperyalizminin son örneklerinden ve son uşaklarından olan insanlar tarafından yönetildiğimiz için gayet doğal bence.neticede bop un eşbaşkanı olduğu söylenen biri şu anda başbakan.her şey gayet düzeninde işliyor.bu ülkenin sorunlarını gülerek karşılamaya devam edin de bırakın bu vatanı sevmeyenler yönetsin.sayenizde....

tarih bilgin varsa eğer eski türkçede "q, x" gibi harflerin bulunduğunu bilirsin =) azeriler kullanıyo hala o harfleri. herşeyi özentiliğe emperyalizme bağlayıp diğer gün rap müzik dinleyerek mc donalts'a girip bi hamburger yiyenlerden değilsindir umarım.
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2008, 23:03:41 Gönderen: Rockimsi »

EFE_STYLE
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
« Yanıtla #20 : 02 Şubat 2008, 23:20:30 »
0
türkçemizin kurallarına çok fazla uyan yok
q,w, x gibi türkçemizde şu an olmayan harflri kullanmak çok yanlış aslında
bu hatayı ben de yapıyorum, aslında yapmamak gerekir
ama insanları anlamak gerçekten de çok güç
ben rock müzik dinleyen birisi olarak aynı zamanda türkçe rap de dinliyorum
aynı zamanda normal bi cafeye gittiğim gibi mc donald's a da gidiyorum
bunun amerikan özentisi olmakla ne alakası var ?
rap müzik dinlemekle mc donald's a gitmekle amerikan özentisi olmanın hiçbir alakası yok
istemeyen rap müzik dinlemez ve mc donald's a gitmez
bu kadar basit
ülkemizde hem siyasal anlamda hem de ticari ilişkiler bakımından amerikan özentisi olmuş o kadar fazla parti, tv, radyo, gazete, dergi, mağazalar vs. var ki, gidipte rap müzik dinleyenleri ve mc donald's lara gitmeyi ameirkan özentisi olmakla suçlamak çok yanlış olur
bu arada rock müzikin de amerikadan gelme bir müzik türü olduğunu unutmamakta fayda var...
FELSEFE YAPMA, YAPANI TAKMA, GÜNÜNÜ GÜN ETMENE DALGANA BAK...

kutbukuzey
  • Ultra Malt Fan
  • *
    • myspace
« Yanıtla #21 : 03 Şubat 2008, 00:10:13 »
0
nerde kullanıcaz o harfleri..

baronez
  • Mega Malt Fan
  • *
  • *CENK DURMAZEL*
« Yanıtla #22 : 03 Şubat 2008, 00:34:16 »
0
ne saçma şey ya öyle şey olur mu?Güzel Türkçe mizin içine o kelimeleri sokanlar utanmalı neden insanlar kendilerini değiştirmiyorlarda devlet böyle basit konular için kafa yoruyor,yasa çıkartıyor.Bilmiyorum ama bana çok saçma geldi.Ben Nev fan club e üyeyim orada 'w,q,x,ok,tmm ve kısaltmalar' kullananlar uyarı cezası alıyor.Ben de kullanıyordum artık msn de bile kısaltma kullanmamaya çalışıyorum.Yani bence insanlar bazı konularda kendilerini düzeltmeyi öğrenmeliler herşeyi karşıdan beklememek lazım...Benim bu konuyı okuduğumda ilk söylediğim kelime 'yazık'  oldu okadar
yakışıklı,karizmatiksempatik,çekici,komik,ilgi çekici,dayanılmaz...>CENK DURMAZEL

kutupayısı
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
« Yanıtla #23 : 04 Şubat 2008, 15:22:32 »
0
yoqh arthık. ehehehehe  ;D

ya bu ne saçma şey >:(

hahaytımda böyle aptalca şey duymadım. Amerikan özentiliği almış başını yürüyor >:(
amerikan özenticiliği ya da gülünç bir şey değil bu.abd emperyalizminin son örneklerinden ve son uşaklarından olan insanlar tarafından yönetildiğimiz için gayet doğal bence.neticede bop un eşbaşkanı olduğu söylenen biri şu anda başbakan.her şey gayet düzeninde işliyor.bu ülkenin sorunlarını gülerek karşılamaya devam edin de bırakın bu vatanı sevmeyenler yönetsin.sayenizde....

tarih bilgin varsa eğer eski türkçede "q, x" gibi harflerin bulunduğunu bilirsin =) azeriler kullanıyo hala o harfleri. herşeyi özentiliğe emperyalizme bağlayıp diğer gün rap müzik dinleyerek mc donalts'a girip bi hamburger yiyenlerden değilsindir umarım.

tarih bilgimin senden üst düzeyde olduğunu savunarak şunu söyleyebilirim ki senin Eski Türkçe dediğinin çeşitli versiyonları vardır.Azerilerin kullandığı Türkçe Çağatay Lehçesine yakındır.Bizim kullandığımız Türkçe ise diğer lehçelerden farklıdır.senin deyişinle biraz tarih bilgin varsa bunu bilirsin.Emperyalizm meselesine gelince de Avrupa medeniyetlerinin(!) coğrafi keşiflerle birlikte başlayan sömürge yöntemleriyle 19,yy dan itibaren başlayan propaganda savaşlarına göz atmanı tavsiye ediyorum.eğer kafana bir şeyler dank ederse burada bekliyorum.ha eğer yok ne alakası var diyosan ramseyden bursun ve mezun olduktan sonra minicik bir gemicik bekliyor seni....
abazan değilim,makina mühendisiyim

baronez
  • Mega Malt Fan
  • *
  • *CENK DURMAZEL*
« Yanıtla #24 : 06 Şubat 2008, 18:50:24 »
0
tamam da bu kararın alınmasında daha doğrusu bu yanış kararın alınmasında bizim çok payımız var msn dili dedikleri saçma sapan şey yaygınlaştı insanlar aleykümselam yazıcaklarına a.s yada tamam yazacaklarına ok evet yazacaklarına ewet yazıyorlar bu çok kötü birşey bunu düzeltmek lazım önce bu böyle devam ederse eeee yasa çıkarmaktan başka yapıcakları birşey kalmaz tabi.
yakışıklı,karizmatiksempatik,çekici,komik,ilgi çekici,dayanılmaz...>CENK DURMAZEL

rockülen*
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
« Yanıtla #25 : 08 Şubat 2008, 23:45:32 »
0
bunun yasada olması farklı bizim kendi kafamıza göre kullanmamız farklı alfabemize bakarsak bu harfler yok ama bununla ilgli bir yasa çıkarsa ki çıkar mı çıkar alfabe 32 harf olacak ben hiç sanmıyorum da sırf biz mesene de bu şekilde yazıyoruz diye çıkarıyorlar.garip bir durum tabi
buzdolabına tişört koyup giyin yeldir yeldir ,efil olmanın mutluluğuna varın

panik_431
  • Süper Malt Fan
  • *
  • ROCK N ROLL
« Yanıtla #26 : 27 Şubat 2008, 13:50:12 »
0
ne demişler:

Türkçe giderse Türkiyede gider!
ROCK N ROLL SEVMİYORSAN ÇEKTİR GİT

cnsysldmr
  • Süper Malt Fan
  • *
  • kendi burdaydı ama ruhu hayallerindeydi kaybettiği
« Yanıtla #27 : 01 Mart 2008, 22:43:30 »
0
ya milletin işi yok saçmalıyo ne alaka bizim dilimizle o harflerin.
ne o? kültür yakınlaşması. kültür böyle yaklaştırılmaz. bu şekilde ancak bi milleti diğerinin etkisi altına girer ve knedi benliğini kaybeder
gelemiyorum üstesinden ben bu aşkın tek başıma...

living dead
  • Malt Fan
  • *
  • over and over again.
    • MySpace
« Yanıtla #28 : 08 Mart 2008, 10:12:58 »
0
Ya en hassas noktam bu benim. Eğer öyle birşey olursa tüm Türkiye'yi ayağa kaldırır, o bakanlığı başına yıkarım onun! Üstteki arkadaşın dediği gibi bir milletin en önemli kültürü dilidir. Bunu da yoketmeye mi çalışıyorlar yani. O kadar çok şeyi yokettiler ki bari bu bizlere kalsın.. Hem "q" harfi yerine hangi sesi çıkarıcaz veya da " w "..
Bu harfler eklendiğinde herkes v yerine w, g-k yerine q, ks yeriende x kullanacak.. böylece hernekadar türk gençlerini tarihlerine sahip çıkması gerektiği palavralarını atanlar tarihimizi elimizden alacaklar. Ammada büyüttü demeyin arkadaşlar gerçekten bu büyütülecek bir konu çünkü.

Plotonis
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 21 Haziran 2008, 01:07:01 »
0
Bence çok mantıklı bir karar neden derseniz çünkü ad kanununa göre (tam ismi bu değildi sanırım ama böyle bir kanun mevcut) cocuğunuza "x" "w" "q" harfleri bulunan isim koyamıyorsunuz ki cok saçma isimler olusuyor bu yüzden mesela "aleks" yada "maks" o yüzden mantıklı diğer açılardan saçma tabiki ama başıma geldiği için cok zorlandığım bir mevzudur bu ve cokta narin bir konu açıkcası ama bence türkçe giderse türkiye elden gider gibi bir düşünce yanlış gibi geliyor dilini yok edebilirler belki ama bunu yapmak görünen örnekleriyle 100 yıldan uzun bir süre alıyor o yüzden kolay kolay bu ülke elden gitmez merak etmeyin