100471 İleti 1642 Konu - Gönderen: 8961 Üye - Son Üye: aragorn

Gönderen Konu: Sultan II.Abdülhamit kimdir?  (Okunma sayısı 3474 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nymphetamine
  • Mega Malt Fan
  • *
  • :D
  • Popülerlik: 0
Sultan II.Abdülhamit kimdir?
« : 13 Ekim 2007, 19:29:29 »
0
II. Abdülhamit, Osmanlı tarihinin en çok tartışılan padişahlarındandır. Onunla ilgili kitaplar, konuşmalar, araştırmalar vs, genelde şöyle başlar:
“Kimine göre kızıl sultan, kimine göre Ulu Hakan”...
Ya sizce Abdülhamit kimdir ve neden?
doktriner kafalar cogunlukla hastalıklı dusunceler tasır ve genelde bıze ogrettıklerı seylerde hastalıklı dusuncelerdır?!..

clgn448
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
  • celegene
Ynt: Sultan II.Abdülhamit kimdir?
« Yanıtla #1 : 14 Ekim 2007, 21:02:15 »
0
çoğu kişiye göre vatan haini olarak kabbul edilsede bence vatan haini falan değil onun yerinde kim olsa aynı şeyi yapardı adam bilerek isteyerek kendi yetkilerini kısıtlar mı kısıtlamaz ee daha ne millet dio ki adam vatan haini sanki onun yerinde kendi olsa ii o zmn ben artık ülke yönetimini meclise danışarak yapiim falan dicek. adam iyi kötü Osmanlı Devleti nin varlığını 30 yıl daha sürdürmüş gerçi bi işe yaramamı ama napsın adam ben 2. Abdülhamit'in Osmanlı Devleti için elinden gelen herşeyi yaptığına inanıyorum
« Son Düzenleme: 02 Temmuz 2009, 05:10:28 Gönderen: clgn448 »
top yan ağlarda ben ağlamaz mıyım 
*HGÖ*

blackscream
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 18 Ekim 2007, 00:39:45 »
0
daha bugün dersde okudum valla

kutupayısı
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
« Yanıtla #3 : 21 Haziran 2009, 04:02:52 »
0
alman arkeoloh carl humann a devlet-i ali osman da taş mı yok deyip,koca zeus sunağı nı berlin e postalatmış ,2 defa meşrutiyet ilan edip,1 defa meclisi dağıtmış,hicaz demiryoluna önem vermiş sanatsever kişilik.çıkarımlarım bu şekilde
abazan değilim,makina mühendisiyim

baronez
  • Mega Malt Fan
  • *
  • *CENK DURMAZEL*
« Yanıtla #4 : 26 Haziran 2009, 15:20:15 »
0
II.ABDÜLHAMİT ...
Ne denirki..Osmanlıyı "yıkıldı artık" denilen dönemde 33 yıl ayakta tutmuş..
Bir yunan seferi sırasında kendine hazinede yeterli para olmadığı söylendiğinde kendi şahsi servetinden masrafları karşılamış,devletten 5 kuruş almamış.
Boş zamanlarında marangozluk yapmış yaptığı malları sattırmış ve fakirlere dağıttırmış.
Sıradan bir vatandaş gibi hayat sürmüş..
Kültre eğitime önem vermiş..
Osmanlı devletinin başına o zamanlarda böyle bir adam geçmesi bizim için mucize..ama ne yazıkki şimdi dışarı çıkıp 1000 kişiye sorsan belki taş çatlasın içlerinde tarih öğretmenlerine rasladık diyelim en fazla 250 kişi bilir..Üzücü bir durum.
Sadece II.Abdülhamit değil tabiki ama yine büyük padişahlarımızdan Kanuni Sultan Süleyman , Fatih sultan Mehmet , Yavuz Sultan Selim ... bunlar yaşadıkları dönemde varlık içindeydiler..Çok önemli padilşahlardır ancak şartlar yerindeydi oysa Abdülhamit imkansızı başarmış..
Tanınması gereken bir kişilik olduğunu düşünüyorum..
yakışıklı,karizmatiksempatik,çekici,komik,ilgi çekici,dayanılmaz...>CENK DURMAZEL