100471 İleti 1642 Konu - Gönderen: 8961 Üye - Son Üye: aragorn

Gönderen Konu: Future Dergisi MALT Röportajı  (Okunma sayısı 7171 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

space
  • Yeni Üye
  • *
  • Popülerlik: 0
Future Dergisi MALT Röportajı
« : 23 Şubat 2007, 11:18:41 »
0
future derfisi MALT röportajı ;

Cenk - Erdem ikilisinden ve takip edenlerin Badluck Grubu’ndaki vokalini hatırlayacağı Cenk Durmazel'in vokalde yer aldığı Malt Grubu ilk albümü "Kendi Adını Taşıyan İlk Albümü" ile müzik marketlerde.  "Aşkın Gözü" klipleri de müzik kanallarındaki yerini aldı.

Bir Radyo DJ'i olarak söyleyebilirim ki albüme koydukları isimle bizim anonslarımızı komik hale getirmeyi başarmışlar. Bir müzik dinleyicisi olarak söyleyebilirim ki; albümün tüm şarkılarını merak edip dinleme ve "havamızı bulma"mızı sağlamışlar. Röportajı yapan olarak da söyleyebilirim ki; sanal alemin nimetlerini kullanarak yaptığım bu röportaj, grup üyelerinin yarı şaka, yarı ciddi cevaplarıyla tadından yenmiyor.

Hem kişisel, hem de grubun müzikal geçmişinizden bahseder misiniz?

- Gruptaki herkesin müzikal geçmişi 12 ila 15 yıl önce başladı. Her birimiz kafayı kendi enstrümanımız ile kırdık ve farklı gruplarda çalıştık. Bu farklı kırışlar da “Malt” dışında halen devam ediyor.

Grubunuzun adı olan Malt’ı nasıl seçtiniz?

- Bahsi geçen 10 küsur yıl içinde elli bin tane farklı sentezi deneyip yaptıktan sonra “Sentez olmasa, yani viskide kullanılan Blended tavrından vazgeçip,  tek bir tür üzerine yoğunlaşsak” dedik ve “Malt” adı ortaya çıktı.

Grubun bir araya gelme aşaması nasıl oldu?

- Cenk Durmazel daha bir akşam önceden tanıdığı arkadaşlarına “Gelin trafikte baymayan, grup mantığında provada ortaya çıkmış, old school kafa bir şeyler yapalım” dedi. Bunu duyan arkadaşları Barış Ertunç, Cenk Turanlı ve Güray Gürsoy “Neden İngilizce konuşuyorsun old school filan” dediler. Çıkan kavgadan da bir tek “Kendi Adını Taşıyan İlk Albüm” sağ kurtuldu.   

Albümünüzün ismi neden bir şarkınızın ismi veya başka bir isim değil de “Kendi Adını Taşıyan İlk Albüm”?

- Bu isim bazı VJ ve DJ dostlarımızı tufaya düşürmek amacıyla kondu. “Biz onları izlerken hata yapsınlar da gülelim” şeklinde bir fitne fücur mantığa sahiptik.

Albümünüz ve müzikal alt yapılarınızdan bahseder misiniz?

- Hayır. Çünkü bunlardan bahsetmek istesek zaten albüm yapmazdık. “Bir şarkımız var, gitar rifiyle başlıyor, böyle distort gitar, nakarata gelince şarkı patlıyor filan” şeklinde etrafta konuşuyor olurduk.

Daha önce de cover’lardan oluşan bir albümünüz olduğunu duymuştum, doğru mu?

- Doğru değil. Cenk- Erdem oluşumunun mizahi şarkı coverları kendi sitelerinden yıllardır indirilip dinlenmektedir. Gruptaki herkes yıllarca binin üstünde cover çalmıştır. Ama bunlar bir albümde toplanmamış ve de piyasaya çıkmamıştır.

Forumlardan okuduğum ve dinleyenlerden gelen tepkilerde özellikle Cenk Bey’in vokal tekniği çok beğenilmekte. Bunun için bir eğitiminiz var mı?

- Cenk Durmazel, 1989 giriş itibari ile Kadıköy Belediyesi Konservatuarı Şan bölümünde eğitim almıştır. Bu bölüm diyafram tekniğini ona çabucak öğretse de, bahsi geçen kişi rock teknikleri üzerine olan eğitimini 8 yıllık bar ve konser performanslarında almıştır. Olayı kapana kadar da bol bol Bepanthene iğnesi yemiştir.

Şimdiye kadar neredeyse tek bir olumsuz cümle okumadım albümünüzle ilgili, Türkiye’de yapılan kaliteli işler artık daha fazla beğeni toplayabiliyor. Bu beğeniyi bekliyor muydunuz? Türkiye’deki dinleyici artık daha seçici olmaya başladı diyebilir misiniz?

- Bilinçli dinleyicinin ticaret kokan işleri algıladığını düşünüyoruz, evet.  Ama aynı bilinçli dinleyicinin albümü almak yerine internetten paylaştığını görüyoruz. Bilinçsiz olanlar belki internetleri bile olmadığı için gidip albüm alıyorlar. Buradan da çok satanlar ve aslında çok satması gerekenler arasındaki farkın uçurum olduğunu görüyoruz. Bazı şeylerin değişmesi için seçici olmak önemli ama, her şeyin, maalesef bizim, malum CD ve kasetin bile, bir bedeli var...

Albümdeki şarkılarınızdan "Gol" için bir tepki şarkısı diyebiliriz. En büyük tepkileriniz kime?

- En büyük tepkimiz belki de kendimize.

Portakal oldukça ilginç sözleri olan bir şarkı… Nasıl ortaya çıktı bu şarkı?

- Cenk Durmazel’in oğluna yazdığı bir şarkı bu. Mizah duygusu gelişmemiş olan minimal dimağlar, şarkının başında bahsedildiği gibi “hom çiçon ratinti tantoz” filan deyince gerçekten gülüyorlar. Ama yaş ilerledikçe işler değişiyor. Çok sevdiğiniz bir varlığın kontrolünün yıllar geçtikçe ellerinizden çıkacağını bilmek ve iyi olacağını ummak... O korkuyu hissetmek ve aynı şeyi, sizi portakaldaki vitaminden çıkaranların da hissettiğini anlamak... Topluma göre iyi bir ebeveyn iseniz torun istersiniz, değilseniz “fling çlong” filan deyip durursunuz, sıfatınız da “bunak” olur.

Albümdeki alt yapılar ve vokaller kadar şarkı sözleri de çok güzel. Aşk şarkısının sözlerine bakıldığında sevgiyi illa dile getirmek gerekmez fikri ortaya çıkıyor. Sahi aşk duyulmak istenmez mi sizce? Peki ya aşık olduğunuzda dillendirmek istemez misiniz?

- Aşk her türlü dillendirilebilir. Ama dillenen aşk, beraberinde sonsuz saçmalıkları da beraberinde getirir:

- Seni seviyorum

- Ne kadar?

- Şu kadar

- Niye o kadar?

- Aşığım diyorum işte yani

- Seviyorum dedin ama? Aşık mısın seviyor musun?

- Konuşmasak?

-Yok, kesin başka biri var...

Albümde, içinde aşk geçen şarkılara baktığımızda daha çok aşkın mutsuz yanından bahsediliyor. Aşkın gözünün kör olduğu ve aşkın bitecek olduğu gibi… Sizce mutlu aşk yok mudur?

- Aşk biter, yenisi gelir eskisinden beter... Başlangıçta sevgili olan ve vazgeçmeyip kutsal müesseseyi kuran iki kişinin, aşk bittikten sonra safi sevgiyle yaşatabilecekleri 2, peki tamam 3 şey vardır: Güven, saygı ve huzur. Hayat arkadaşlığı denen şey de budur. Limandan çıkma izniniz vardır, dönmek koşuluyla...

“Motor” şarkınızda “Bir takım laleler aldım isyan pazarından” sözleri bir gönderme mi?

- Evet bir gönderme. Fakat sanıldığı ve bazı mecralarda sorulduğu gibi MFÖ’ye ve Göksel’e filan değil... MFÖ ve Göksel şarkılarındaki “Sarı Laleler” ve "Arka Bahçe” tamlamaları bazında, söz yazarı Cenk Durmazel’e ilham perisi olmuşlardır.

Türkiye’de son yıllarda çıkan bazı rock gruplarına baktığımızda rock müzik alt yapısı üzerine daha alaturka vokaller yapılıyor. Ya da alaturka ritmler de kullanılıp, alaturka enstrümanlarla farklı tatlar yaratılıyor. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

- Önemli olan yaptığınız işten mutlu olmak. Stüdyoda kaydedebilirsiniz ama hissetmiyorsanız olayın sahne gerçekliği, çalan açısından bir yere kadar işler. Sonrası kabus olur ki 20 konser verip, 50 villa kazansanız bile hayat cehennem olur. 

Yok arabesk rock yapıp milyon dolarlar kazananlar varsa söylesinler hemen dalalım biz de.

Malt Grubu’nu nasıl ilginç projelerde ve konserlerde göreceğiz?

- Yanan halkalardan atlayacağız, crash zilleriyle bileklerimizi keseceğiz, Hülya Avşar’larla aşk yaşayacağız:) İyi çalalım, havamızı bulalım yeter bize o.
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2007, 12:50:13 Gönderen: Silence »

Deimos
  • Ultra Malt Fan
  • *
Ynt: -- future derfisi MALT röportajı ;
« Yanıtla #1 : 23 Şubat 2007, 11:23:37 »
0
Çok hoş bi röportaj olmuş..Teşekkürler paylaştığın için (:
mostly harmless.

kutbukuzey
  • Ultra Malt Fan
  • *
    • myspace
« Yanıtla #2 : 23 Şubat 2007, 11:52:22 »
0
Albümünüzün ismi neden bir şarkınızın ismi veya başka bir isim değil de “Kendi Adını Taşıyan İlk Albüm”?

- Bu isim bazı VJ ve DJ dostlarımızı tufaya düşürmek amacıyla kondu. “Biz onları izlerken hata yapsınlar da gülelim” şeklinde bir fitne fücur mantığa sahiptik.

ehuehuehue umarım dreamtv spikeri yapar da gülerim(dream e bi kastım yok sevgimi böyle belli ediom :p)gerçekten güzel röportaj olmuş teşekkürler (:

eylül
  • Mega Malt Fan
  • *
    • üçnoktabir
« Yanıtla #3 : 23 Şubat 2007, 11:55:31 »
0
teşekkürler röportajı koyduğun için..

gizem
  • Mega Malt Fan
  • *
  • iki mutsuz
    • üçnoktabir
Ynt: Future Dergisi MALT Röportajı
« Yanıtla #4 : 23 Şubat 2007, 14:14:36 »
0
bu güzel paylaşımın için teşekkürler :)
ben içimde bir başkayım,dışımdaysa hep aynıyım...

moraal
  • Ultra Malt Fan
  • *
« Yanıtla #5 : 23 Şubat 2007, 16:32:37 »
0
süper olmuş...teşekkür ederim..
I Like Living dead,i'LL never die. . .

cansu
  • Süper Malt Fan
  • *
  • johnny knoxville!
« Yanıtla #6 : 23 Şubat 2007, 16:41:45 »
0
Teşekkürler paylaştığın için...
Mart sayısımı derginin :)

su
  • Ultra Malt Fan
  • *
  • The truth is out where?
« Yanıtla #7 : 23 Şubat 2007, 17:10:29 »
0
Güzel olmuş olmasına da bir gariplik var, bir soğukluk. Bilemedim...  ::)
Bir dost.

Dessan
  • Mega Malt Fan
  • *
« Yanıtla #8 : 23 Şubat 2007, 17:30:17 »
0
Güzel bi ropörtaj olmuş, saolunn...
Hayat sana limon sunuyorsa , limonata yapmalısın...

MaltN-Roll
  • Süper Malt Fan
  • *
  • Yolluk isterim benim onların babası !!
  • Popülerlik: +1
« Yanıtla #9 : 23 Şubat 2007, 23:16:08 »
0
harika bi röportaj olmuş,tebrikler  ;)

Alıntı
Malt Grubu’nu nasıl ilginç projelerde ve konserlerde göreceğiz?

- Yanan halkalardan atlayacağız, crash zilleriyle bileklerimizi keseceğiz, Hülya Avşar’larla aşk yaşayacağız:) İyi çalalım, havamızı bulalım yeter bize o.

1 numara ya  :)

thewitchof_punk
  • Global Moderator
  • *
« Yanıtla #10 : 25 Şubat 2007, 18:31:27 »
0
güzel röportaj olmuş yahu ;) saolasın (:
"..and maybe knowing isn't the point."Chuck Palahniuk

space
  • Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 26 Şubat 2007, 20:16:59 »
0
-- hepinize topludan önemli değil...malt`ın sitsinde malt ropörtajı paylaşmıcamde ne paylaşacam...

clgn448
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
  • celegene
« Yanıtla #12 : 28 Şubat 2007, 00:38:29 »
0
Güzel olmuş olmasına da bir gariplik var, bir soğukluk. Bilemedim...  ::)
sanki röportajı yapan kendindende bişiler katmaya çalışmışta becerememiş gibi sanki  ::)
top yan ağlarda ben ağlamaz mıyım 
*HGÖ*

clgn448
  • Vazgeçilmez Fan
  • *
  • celegene
« Yanıtla #13 : 28 Şubat 2007, 00:40:04 »
0
cümleye sanki ile başlayıp sanki ile bitirmek çok ii bi dil bilgisi gerektirir(o cümleyi nası kurdum acaba)
 ;D :D ;D :D ;D :D ;D :D
top yan ağlarda ben ağlamaz mıyım 
*HGÖ*